Ekologia | Samorząd | Administracja | Prawo | Finanse
Wielkość czcionki: a A

Kraj

16.11.2015

Małe i średnie gospodarstwa na PROWadzeniu?

Okres jesienno-zimowy to dla części małych i średnich producentów rolnych oraz grup producenckich czas dopracowywania szczegółów związanych z ubieganiem się o wsparcie w ramach pierwszych naborów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W grudniu będą oni m.in. mogli składać wnioski o dofinansowanie na przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. W dalszym ciągu powinni dbać też o wzajemną wymianę informacji i współpracę.
06.11.2015

Zgłoś swoje ukochane drzewo do konkursu Drzewo Roku 2016

Klub Gaja przyjmuje już zgłoszenia do 6. edycji konkursu Drzewo Roku. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzew najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Na zgłoszenia drzew czekamy do końca listopada.
05.11.2015

Targi POL-ECO-SYSTEM 2015 – udane spotkanie branży

W Poznaniu zakończyły się targi Pol-Eco-System - jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie środowiska. Było to prawdziwie biznesowe spotkanie w międzynarodowym gronie.
02.11.2015

Przynieś makulaturę, pomóż ratować konie

W dniach 30. października do 9. listopada przed hipermarketem Auchan w Bielsku-Białej stanie kontener na makulaturę. Dołącz do akcji Klubu Gaja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, przynieś stare gazety, kartony czy zużyty papier do ksero, pomóż ratować zwierzęta.
24.10.2015

Ekologiczny Poznań. Targi POL-ECO-SYSTEM już od wtorku

Wystąpienia narodowe Austrii, Kanady, Czech, Norwegii i Szwajcarii, ekspozycja czołowych firm z 15 krajów, pokazy dynamiczne, przestrzenie specjalne i prawie 50 konferencji na najbardziej palące tematy dotyczące ochrony środowiska – tak zapowiadają się targi POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu, które rozpoczną się we wtorek, 27 października. Targi potrwają do 30.10.2015 r.
22.10.2015

Statuetka Rzeka Roku 2015 jedzie do Rybnika

W poniedziałek (26.10.2015) rybniczanie świętować będą przyznanie tytułu Rzeki Roku 2015 dla Rudy, która przepływa przez ich miejscowość. Uroczystość przekazania statuetki dla Urzędu Miasta Rybnik, które zgłosiło Rudą do konkursu Klubu Gaja, poprzedzi spływ kajakowy meandrami rzeki oraz impreza dla mieszkańców.
24.06.2015

Nowe nabory, wyższe dotacje, więcej beneficjentów – zatwierdzono nowy program PROSUMENT

Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdziła zmiany w programie priorytetowym Prosument. W trzecim kwartale planowane jest ogłoszenie naboru we wszystkich trzech ścieżkach programu.
27.05.2015

Rzeka Roku 2015 – czekamy na zgłoszenia

Na pewno w Twojej okolicy przepływa rzeka szczególnie bliska sercom mieszkańców, piękna, o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym, historycznym czy kulturowym. Został jeszcze tylko tydzień aby zgłosić ją do konkursu Rzeka Roku 2015.
23.04.2015

Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2014

Laureatem tytułu Człowiek Roku Polskiej Ekologii za 2014 rok został Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jako jeden z pierwszych zajął się rozwojem odnawialnych źródeł energii - w skrócie OZE.
31.03.2015

Święta tuż tuż… Kupuj jajka z głową!

Jajko to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych symboli życia i odrodzenia. Głęboko zakorzeniony jest także w Polskiej tradycji obchodów Świąt Wielkanocnych. Klub Gaja zachęca do kupowania jaj od kur, których dobrostan oraz naturalne zachowania zostały poszanowane – jaj oznaczonych numerami 0 i 1.
30.03.2015

Jak producenci i sklepy oszukują nas na „tradycyjnej” i „ekologicznej” żywności?

Zbliżają się świata, a wraz z nimi czekają nas przedświąteczne zakupy – chcemy, żeby było smacznie, zdrowo, tradycyjnie. Wpadamy w wir kupowania – firmy zachęcają nas hasłami „zdrowa, domowa żywność”, „naturalna, ekologiczna”. Czy żywność z takimi etykietami jest faktycznie zdrowa? Co trzeci taki produkt został zakwestionowany przez Inspekcję Handlową. Jak producenci i sklepy oszukują nas na tzw. żywności „tradycyjnej” czy „naturalnej”?
26.03.2015

Nie bądź jednorazowy, czyli eko-wystawa w Galerii Bronowice

Najmłodsze krakowskie centrum handlowe włącza się w ogólnopolską kampanię Fundacji Ekologicznej ARKA „Nie bądź jednorazowy”, której celem jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna, ograniczenie ilości odpadów oraz zachęcenie do eko-konsumpcji. Wystawa wspierająca akcję trafiła dziś z samego rana do Galerii Bronowice, gdzie będzie można ją oglądać do 2 kwietnia.
23.03.2015

Konkurs na eko-piosenkę „Festiwal Baterii” już trwa!

Wiecie jak postępować ze zużytymi bateriami, a świat zanieczyszczony toksycznymi substancjami budzi Wasz sprzeciw? Wyraźcie to wokalnie za pomocą piosenki! Weźcie udział w konkursie „Festiwal Baterii” przygotowanym z myślą o ukrytych talentach muzycznych i nagrajcie fantastyczny ekoteledysk. Gwiazdą Festiwalu, która zaśpiewa z laureatami konkursu będzie Paulina Przybysz.
23.03.2015

Startuje druga edycja akcji 'Las – mamy szczęście'

Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczyna ogólnopolską kampanię „Las – mamy szczęście”. Stres, hałas, pośpiech i życie w zanieczyszczonym środowisku to codzienność wielu Polaków. Powodują przemęczenie, a w konsekwencji choroby. Las to lek na wiele z nich, na dodatek jest otwarty dla każdego. Jest bezpłatny.
06.03.2015

Europejskie Drzewo Roku 2015 – znamy wyniki!

W międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2015 zwyciężyłDąb na boisku piłkarskim z Estonii. Polski dąb Słowianin – zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2014 Klubu Gaja - uplasował się na czwartym miejscu zdobywając blisko 12 500 głosów.
23.02.2015

Czy dąb Słowianin znajdzie się na podium?

To już ostatni – tajny – tydzień głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2015. Polski dąb Słowianin – Drzewo Roku 2014 Klubu Gaja - ma realne szanse znaleźć się na podium tego prestiżowego konkursu. O trzecie miejsce konkurujemy z drzewami z Hiszpanii i Czech.
19.02.2015

Grunt to dobre zarządzanie

Niestabilne ceny produktów rolnych, trudne do przewidzenia wpływy i niska siła przebicia, wynikająca z rozdrobnienia gospodarstw – to tylko jedne z wielu barier, jakie napotykają polscy rolnicy. Choć coraz częściej widzą oni potrzebę zrzeszania się (obecnie istnieje ponad 1,3 tys. grup rolnych), we wspólnym działaniu borykają się z dodatkowymi wyzwaniami – niedostatecznym przepływem informacji i ograniczonym dostępem do nich w obrębie grupy. Wygląda na to, że już niedługo część z tych problemów może zostać rozwiązana.
19.02.2015

IKEA w Polsce będzie produkowała tyle energii, ile zużywa

Grupa IKEA kupiła farmę wiatrową we Wróblewie w województwie łódzkim i zobowiązała się do zakupu kolejnych dwóch farm w Gizałkach oraz Lubartowie. Według prognoz, inwestycje te umożliwią IKEA w Polsce produkcję energii na poziomie wystarczającym do pokrycia jej zużycia przez wszystkie sklepy, centra handlowe, fabryki, centra dystrybucji oraz biura firmy. Nowe farmy wiatrowe mogą wytworzyć łącznie do 339 GWh energii rocznie. Grupa IKEA posiada jeszcze trzy farmy wiatrowe na Podkarpaciu (w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich), które według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh rocznie.
16.02.2015

2000 uczniów stawia na słońce

Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu dla młodzieży szkolnej „Postaw na Słońce”, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej trwającej od października ubiegłego roku. W konkursie bierze udział ponad 2000 uczniów z całej Polski. Dzięki apelom szkolnym - organizowanym przez uczniów w ramach konkursowych zadań – o projekcie „Jestem Prosumentem”, Odnawialnych Źródłach Energii i fotowoltaice usłyszało blisko 100 tysięcy osób.
10.02.2015

Natura znajdzie drogę

Rusza konkurs fotograficzno-filmowy „Przyroda u twoich drzwi”. Po raz kolejny możemy wykazać się jako aktywni obserwatorzy swojego otoczenia. Głównym zadaniem jest uchwycenie sytuacji, w których natura powraca do zurbanizowanego środowiska. Celem jest uświadomienie jak ważna jest ochrona różnorodności biologicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |