Ekologia | Samorząd | Administracja | Prawo | Finanse
Wielkość czcionki: a A

Świat

27.03.2015

Światowy Dzień Ziemi 2015 pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”

Światowy Dzień Ziemi - zbliża się kolejna edycja święta. Obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce, zawsze 22 kwietnia. Nasz coroczny finał w postaci otwartego festynu organizowany jest w niedzielę 26 kwietnia, w godz. 10.00 – 18.00, Warszawa, Park Pole Mokotowskie.
04.02.2015

Bundeswehra zakupuje mobilne kontenery solarne z wysokowydajnymi modułami aleo

Niemiecka Bundeswehra zakupuje mobilne kontenery solarne z wysokowydajnymi modułami producenta aleo solar. Moduły fotowoltaiczne są zamontowane w zbiornikach producenta Multicon Solar, które pełnią rolę przenośnych elektrowni i wytwarzają ekologiczny prąd na potrzeby obozów wojskowych Bundeswehry. Mają one zastępować lub wspomagać generatory z silnikami Diesla.
22.09.2014

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. W niektórych miastach komunikacja miejska i część parkingów za darmo

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Mieszkańcy Warszawy oraz kilku innych polskich miast mogą za darmo korzystać z autobusów, tramwajów i innych środków lokomocji komunikacji miejskiej. Pozostawienie auta na publicznych parkingach „Parkuj i Jedź” także nie jest związane z opłatą. Dokumentem upoważniającym do bezpłatnego przejazdu jest dowód rejestracyjny samochodu osobowego. Dokument ten należy posiadać ze sobą podczas przejazdu i okazać go podczas kontroli biletów.
14.03.2014

Światowy Dzień Ziemi ‘2014 pod hasłem „Zmieniaj nawyki - nie klimat!”

Światowy Dzień Ziemi - zbliża się kolejna edycja święta. Obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce, zawsze 22 kwietnia.
10.03.2014

Sukces sesji speed networking dla biznesu ekologicznego podczas BioFach w Norymberdze

Sukces sesji speed networking dla biznesu ekologicznego podczas BioFach w Norymberdze. Podczas walentynkowej sesji w Norymberdze Organic Marketing Forum połączyło przedstawicieli branży produktow ekologicznych z Europy.
06.02.2014

Rywalizacja europejskich drzew rozpoczęta!

1 lutego rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku. Polskim kandydatem tego prestiżowego plebiscytu jest Dąb Wybickiego z Będomina, rywalizujący z dębami z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także wiązem z Bułgarii, dziką gruszą z Węgier oraz topolą z Irlandii.
28.06.2013

Niskoemisyjny pomysł poszukiwany

Zakończył się pierwszy etap konkursu „Świat, jaki lubisz” na najlepsze rozwiązania ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Nagrodzone zostaną najbardziej praktyczne, oszczędne i skuteczne rozwiązania w dziedzinie klimatu, które będzie można zastosować również w innych krajach Europy. Zwycięzca zostanie wyłoniony podczas głosowania, które rozpoczęło się 19 czerwca. W Polsce zostanie wybrany i nagrodzony krajowy pomysł.
14.05.2013

Zakończenie akcji "Stop CO2 - Rusz się!"

"Stop CO2 - Rusz się!" - to hasło trzeciej już samotnej wyprawy rowerowej ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego. Podczas ponad 2000 kilometrowej trasy Dominik odwiedził trzy największe gospodarcze stolice Unii Europejskiej (Berlin, Paryż i Londyn), zachęcając do mocniejszych i bardziej skutecznych działań na rzecz redukcji emisji CO2 i walki ze zmianami klimatu.
04.04.2013

Polska zapłaci 133 tys. euro dziennie kary za brak pełnej transpozycji dyrektywy?

Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z powodu opóźnień we wdrożeniu dyrektywy dotyczącej odnawialnych źródeł energii.
22.03.2013

Oszczędzaj wodę, kiedyś możesz jej potrzebować!

Hasłem przewodnim obchodzonego 22 marca 2013 roku Światowego Dnia Wody jest „Wodna kooperacja" (Water Cooperation). Aby właściwie zarządzać dostępnymi zasobami wody na świecie, potrzebna jest współpraca między organizacjami, firmami, a także ludźmi – zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym.
19.03.2013

Godzina dla ziemi

W tym roku po raz szósty odbędzie się akcja Godzina dla ziemi. Polega ona na przekonywaniu władz miast oraz mieszkańców do gaszenia światła na jedną godzinę. Tym razem akcja odbędzie się 23 marca o 20:30.
26.10.2012

Zielone, efektywne inwestycje są możliwe!

Według przedstawicieli CEE Bankwatch Network, Friends of Earth Europe i WWF Europe w czasach kryzysu dotykającego gospodarkę i środowisko naturalne to właśnie Polityka Spójności może wyznaczać standardy dla innowacyjnych i zrównoważonych inwestycji, które mogą pozytywnie wpłynąć na ogólny dobrostan społeczeństw europejskich.
19.10.2012

Globalny szczyt klimatyczny w Polsce?

Polska kandydatem na gospodarza Konferencji klimatycznej ONZ w 2013 r. To najbardziej prestiżowe i najważniejsze forum globalnej polityki klimatycznej na świecie.
08.05.2012

Kara za odpady dla Polski

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości sprawę przeciwko Bułgarii, Węgrom, Polsce i Słowacji w związku z niedotrzymaniem wyznaczonego na grudzień 2010 r. terminu transpozycji do prawa krajowego unijnej dyrektywy ramowej w sprawie odpadów. Na wniosek komisarza ds. środowiska, Janeza Potočnika, Komisja Europejska zwraca się do Trybunału o nałożenie kary finansowej na cztery wymienione państwa.
19.04.2012

Kandydaci do nagrody „Zielona Stolica Europy 2014”

Bristol, Frankfurt i Kopenhaga znalazły się w finale konkursu na Zieloną Stolicę Europy w 2014 r. Miasta te wybrano spośród 18 kandydatów nominowanych do tej nagrody. Finalistów wytypowała niezależna grupa ekspertów, która oceniła kandydatury w dwunastu odrębnych dziedzinach
12.12.2011

Przełom na szczycie klimatycznym ONZ

Porozumienie osiągnięte na szczycie w Durbanie doprowadziło do ambitnego porozumienia, jakiego dotąd nie było. – To historyczny przełom w walce ze zmianami klimatu – podkreśla Marcin Korolec, minister środowiska odpowiedzialny za negocjacje w imieniu prezydencji. Po dwóch tygodniach negocjacji, ponad 190 krajów, które podpisały Konwencję klimatyczną ONZ, zgodziło się na plan dojścia do nowego globalnego porozumienia o ochronie klimatu – do czego dążyła Unia Europejska.
20.09.2011

Tama na Amazonce

Pozwolenie na budowę tamy na rzece Xingu – prawy dopływ Amazonki. Inwestycja ta budzi wielki protest ekologów na całym świecie- poinformowała BBC. Brazylijska agencja ochrony środowiska Ibama poinformowała, że budowa grobli „ będzie przedmiotem wszechstronnych analiz dotyczących...
Autor: Natalia Karwat Więcej
14.09.2011

Planeta Gliese 581 g – nowe odkrycie astrofizyków

Rzeczpospolita opublikowała informację o nowo odkrytej planecie podobnej do Ziemi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że możliwość życia na planecie jest bardzo prawdopodobna.
Autor: Marta Kieszkowska Więcej
06.09.2011

Biologicznie nieszkodliwy drapacz chmur

W mieście Kirkenes (Norwegia) zostanie wzniesiony monumentalny, 16-piętrowy wieżowiec z drewna, będzie to największy ze wszystkich budynków, jakie do tej pory zbudowano z tego materiału. Ekologiczny Barents House będzie siedzibą organizacji, której celem jest rozwój współpracy...
Autor: Natalia Karwat Więcej
02.09.2011

Przemysł szwajcarski wydaje mniej środków na ochronę środowiska

Spadek wydatków przeznaczonych na ochronę środowiska nie musi oznaczać niczego złego. Wydatki przemysłu szwajcarskiego na ochronę środowiska są coraz bardziej zniżkowe. „1,14 miliardów Franków przeznaczyło przedsiębiorstwo przemysłowe w 2009 roku na cele ochrony środowiska. To...
Autor: Marta Kieszkowska Więcej