Ekologia | Samorząd | Administracja | Prawo | Finanse
Wielkość czcionki: a A

Felietony

12.03.2015

Negatywne skutki urbanizacji – miejska wyspa ciepła

Jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych jest powszechna urbanizacja, która pochłania znaczne obszary ziemi i postępuje w coraz szybszym tempie. Ponieważ wpływ zmian klimatu na zdrowie i życie człowieka jest niezaprzeczalny, a w miastach i ich bezpośrednim sąsiedztwie żyje zdecydowana większość ludności globu ziemskiego, klimat miasta stał się obiektem zainteresowań wielu ludzi.
06.03.2015

Czy urządzenia grzewcze opalane paliwami stałymi mogą być przyjazne dla środowiska naszych miast i nie szkodzić naszemu zdrowiu?

Człowiek od zarania dziejów korzysta ze środowiska. Każda jego działalność ma wpływ na jego jakość. Charakter tego wpływu i jego intensywność odzwierciedlają się w stanie środowiska, a w konsekwencji w jakości i zdrowiu człowieka. Zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego dotyczy wszystkich trzech jego elementów: powietrza, gleby i wody. Jakość powietrza ma jednak decydujące znaczenie w procesie zanieczyszczania środowiska.
21.01.2015

Dach w wielkim mieście, czyli do czego są nam potrzebne dachy zielone - postulaty dla samorządów, na przykładzie miasta Krakowa.

Początek roku to dobry moment, żeby pomyśleć o dachach zielonych, zwłaszcza że jesteśmy po wyborach samorządowych i na początku nowej perspektywy wykorzystywania środków unijnych.
04.12.2014

Ile waży CO2?

Takie pytanie przyszło mi niedawno do głowy, gdy – jak zwykle sam, jechałem samochodem do pracy. Sprowokowała mnie do niego reklama jakiegoś nowego samochodu, wedle której miał on emitować „zaledwie” coś ok. 120 g/km. Przeczytałem wcześniej, że średnia emisja dla rynku europejskiego to 140 g/km. Proste porównanie dało mi wynik: 120 to jednak mniej, niż 140.
03.12.2014

Efektywność energetyczna w kontekście ograniczania niskiej emisji

Co oznaczają pojęcia „efektywność energetyczna” i „niska emisja”? Czy osoby niezwiązane zawodowo z koniecznością ich poznania (i mieszkańcy Krakowa zmagający się na co dzień ze smogiem) wiedzą, że odpowiedzialność za stan środowiska i racjonale zużywanie energii ponosi każdy z nas? Można rozbudować tę tezę – to konsument tworzy rynek zbytu,
02.12.2014

O czyste okna

Podobno kiedy rozum śpi, budzą się upiory. Mój upiór jest bardzo realny i wbrew temu co głosi stara maksyma, budzi się też gdy rozum jest jak najbardziej na właściwym poziomie swej aktywności. Nie jest niedookreślony ani abstrakcyjny, nie jest odległy ani tym bardziej nierzeczywisty. Materializuje się wczesną wiosną, kiedy wraz z pierwszymi roztopami i wzrastającą temperaturą wokół, trzeba się zabrać za pierwsze pozimowe mycie okien. Proza życia, ale trauma owego marcowego rytuału jest ogromna i wcale nie bierze się z niechęci do czystości, ale z poczucia toczenia ciągłej walki z wszechobecną lepką, czarną, smolistą substancją może i niewidoczną na co dzień, ale wyjątkowo rzeczywistą i co tu dużo mówić, namacalną.
30.10.2014

Strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej – korzystne, szczególnie w połączeniu z ideą swojskiego miasta 2.0

Regulacje ruchu pojazdów w mieście, zmierzające do ograniczenia emisji z tym ruchem związanej, stanowią trend już dość rozwinięty, a jeszcze poszerzający swój zasięg i znaczenie. Jeśli jednak w konkretnych przypadkach chcielibyśmy rozważać cel ich wprowadzania, w odniesieniu do efektów, to warto dostrzegać złożoność szerokich okoliczności (biznesowych, społecznych, innych), w których te efekty miałyby się wyłaniać. Warto włączać projekty takich regulacji w szersze wizje tego, jak mieszkańcy obecnych miast mogą pracować, kupować, mieszkać, uczyć się, spędzać wolny czas itd. Przykładem takiej wizji może być „nowy urbanizm”, który tutaj dookreślam jako „swojskie miasto 2.0”.
04.09.2014

Wielkomiejski potwór ziejący żarem Dlaczego mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na współczesne zmiany klimatu?

W Polsce rozmowy o pogodzie mieszczą w kategorii codziennej rutyny. „Rozmawiać o pogodzie” oznacza tyle samo, co rozmawiać o niczym. Temat zmian klimatu wzbudza już zdecydowanie więcej emocji. Przeglądając prasę, Internet czy inne form przekazu medialnego mój wzrok stosunkowo często zatrzymuje się na słowach „o zmianach klimatu słyszeli wszyscy”. Może to i prawda, że o zmianach klimatu słyszeli wszyscy, zaraz jednak nasuwa się myśl: „nie wystarczy słyszeć trzeba wiedzieć, a najlepiej jeszcze rozumieć”.
06.08.2014

Struktura miast i ich wpływ na zmiany klimatu

W miastach żyje około 80 % mieszkańców Świata. W ciągu ostatnich 30 lat w miastach wzrosła liczba mieszkańców o 2,5 miliarda (dane ONZ). Miasta więc stały się ogromnymi skupiskami ludzi potrzebujących mieszkań, zaopatrzenia w żywność, miejsca pracy i szerokiej infrastruktury niezbędnej do ich egzystencji.
01.07.2014

Walka z pyłem

Programy polskich miast, które mają przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza są dość różnorodne. Mają przecież pomagać w rozwiązaniu lokalnych problemów. Warunkiem powodzenia sine qua non jest właśnie dobór odpowiedniego rozwiązania do sytuacji wdanym mieście czy regionie. W zależności od specyfiki problemów, metropolie i małe miasta mogą dobierać odpowiednie rozwiązania przygotowane przez UE.
01.07.2014

Zagospodarowanie wód opadowych w mieście, czyli jak nie wpaść z deszczu pod rynnę

O zmianach klimatu słyszeli wszyscy. Generalnie mówimy o ociepleniu, ale nie wzrost średniej temperatury odczujemy najbardziej, tylko zjawiska ekstremalne związane ze zmianą warunków termicznych na Ziemi. Na przemian zalewają nas teraz fale upałów lub opadów, atakują trąby powietrzne i gradobicia. Wiatry sieją spustoszenie w naszych lasach. Lepimy bałwany na Wielkanoc, a od czasu do czasu zdarza się nawet możliwość przepłynięcia pontonem przez środek jednej z głównych ulic miasta.
29.05.2014

Architektura i urbanistyka 2020, 2030, 2050, …Do jakiego modelu miasta warto się przyzwyczajać?

Zapewne nie pomylę się, gdy zauważę, że od początku XXI wieku zainteresowanie naszym otoczeniem przestrzennym wciąż rośnie, staje się coraz bardziej powszechne – szczególnie wśród ludzi młodych.
21.05.2014

Śnieg w kwietniu w Hiszpanii. Czy to rzeczywiście ocieplenie klimatu?

Zima była długa i ciężka. Ilość śmieci plastikowych, jaka zebrała się w tym czasie w gospodarstwie pana Henryka była dobrze widoczna w postaci całkiem sporego kopczyka za domem. Pan Henryk postanowił że pozbędzie się tego małego wysypiska, jak tylko śniegi stopnieją i umożliwią dojazd śmieciarki. Niestety, kopiec rósł, a służby oczyszczania jak nie chciały się pojawić, tak nie chcialy. Cóż, czasami trzeba wziąć los w swoje własne ręce i tak też postanowił zrobić nasz gospodarz.
24.02.2014

Odnawialne źródła energii walczą ze smogiem

Moim nieszczęściem jest to, że mieszkam w dużym mieście i zimą borykam się nie tylko z naprzemiennym mrozem i pluchą ale też z drapaniem w gardle. Przez lata myślałam, że to taka przypadłość, przeziębienia i te sprawy, ale od pewno czasu już wiem, że to co atakuje moje drogi oddechowe to nie bakterie, ale pyły zawieszone. Smog - zmora coraz większej liczby polskich miast, zwykle atakuje zimą.