Ekologia | Samorząd | Administracja | Prawo | Finanse
Wielkość czcionki: a A

02.08.2016Czy pralnia chemiczna może być ekologiczna?

Słysząc przymiotnik chemiczny, większość osób nie ma pozytywnych skojarzeń. Zazwyczaj nasuwa się wizja zdegradowanego środowiska, chorób i zachwiania naturalnego ładu. Obecnie szerokie zastosowanie środków czy metod chemicznych chociażby odnośnie czyszczenia odzieży, często budzi podobne skojarzenia. Pralnie chemiczne zaczynają cieszyć się coraz to większym zainteresowania, ale także nadal są postrzegane jako te mniej przyjazne dla środowiska. Czy są to słuszne obawy? Czy pranie chemiczne może być mimo wszystko ekologiczne? Na te pytania najlepszą odpowiedzią jest firma SOVRANA, inwestująca w pralnie chemiczne już od 18 lat.

Przez pierwsze 2 lata swojej działalności SOVRANA postawiła na renomowane włoskie technologie oraz środki słynące z perfekcji prania chemicznego. Na szeroką skale zaczęto współpracować z przedstawicielami najlepszych marek akcesoriów pralniczych. Wiele rozwiązań stosowanych przez SOVRANE zapożyczono od włoskich oraz niemieckich przedsiębiorstw. Istotną kwestią stało się skuteczne, ale również bezpieczne pranie, które jest w stanie zapewnić tylko odpowiedni sprzęt oraz właściwe środki piorące. Jak się okazuje SOVRANA oferuje pakiet prania chemicznego na bardzo wysokim poziomie, odbywającego się przy użyciu wysokiej jakości rozpuszczalników w odpowiednio przystosowanych maszynach pod czujnym okiem profesjonalnie wyszkolonego personelu.

Pranie chemiczne odbywa się w specjalnie przygotowanych do tego agregatach chemicznych, które posiadają programy czyszczenia, wirowania, suszenia, wietrzenia schładzanie tkanin. Czynnikiem piorącym jest specjalny rozpuszczalnik, który neutralizuje cząsteczki brudu bez użycia wody. Proces czyszczenia trwa ok. 90 minut po których odzież jest sucha i czysta. Wykorzystywane preparaty są odpowiedni zabezpieczone, natomiast maszyny zaopatrzone w systemy nie pozwalające wydostać się na zewnątrz jakimkolwiek oparom. Środki piorące w tym przypadku to takie rozpuszczalniki organiczne jak : czterochloroetylen, węglowodory alifatyczne, K4, GreenEarth.

Stosowane przez SOVRANE agregaty chemiczne pracują na bazie technologii ekologicznej. Polega ona na tym, że maszyna to hermetyczny agregat piorąco – suszący, w którym przede wszystkim nie stosuje się wylotów odprowadzających opary na zewnątrz maszyny. W ten sposób preparaty nie mają możliwości dostania się do środowiska. Agregaty w swojej budowie zawierają specjalne chłodziarki, które podczas suszenia tkaniny wymrażają powstałe wcześniej opary, wysyłając je w stanie skroplonym do specjalnych zbiorników zamieszczonych w maszynie tzw. wodorozdzielaczach. Co dzieje się dalej z rozpuszczalnikiem wykorzystanym do prania? Zupełnie odwrotnie jak woda, która jest wypuszczana w kanalizacje, rozpuszczalnik po wcześniejszym oczyszczeniu czyli destylacji jest powtórnie wykorzystywany w następnym praniu. Proces czyszczenia chemicznego jest w pełni zautomatyzowany w szczelnie zamkniętym agregacie, który zazwyczaj ma ok. 20 pozycji programowych do różnego rodzaju czyszczonych tkanin. Wiele osób zastanawia się, duża ilość rozpuszczalnika pozostaje w włóknach tkaniny? Technologia została opracowana tak aby była jak najbardziej ekologiczna, dlatego przewidziano etap wietrzenia. Odzież przedmuchuje się świeżym powietrzem zaczerpniętym z otoczenia, co pomaga pozbyć się lekko drażniącego zapachu środka czyszczącego. Tak naprawdę szkodliwe są jedynie opary, powstające w czasie czyszczenia ale są one bardzo dobrze zneutralizowane dzięki zmrożeniu przez specjalną chłodziarkę.

Efektywne i ekologiczne pranie uzależnione jest najbardziej od rodzaju użytego rozpuszczalnika organicznego, ponieważ substancje tego typu posiadają różne właściwości. Do tej pory nie opracowano całkowicie przyjaznego dla środowiska preparatu, ale wiedza na ten temat systematycznie poszerza się, dzięki czemu też specjaliści z tej dziedziny wiedzą jak obchodzić się z rozpuszczalnikami, które stosują podczas czyszczenia. SOVRANA stawia na takie substancje jak czterochloroetylen tzw. PER, który bardzo dobrze usuwa plamy, ale niestety jest również szkodliwy dla otoczenia, dlatego wykorzystuje się go wyłącznie przy zastosowaniu specjalnie zabezpieczonych agregatów. Klienci nie musza więc martwić się, że na ich garderobie pozostaną niebezpieczne cząsteczki. Wśród innych rozpuszczalników wykorzystywanych przez SOVRANE jest Hydrocarbon – rozpuszczalnik węglowodorowy oraz System K4 niezawierający halogenu. Szansą na całkowicie bezpieczne pranie chemiczne może okazać się system zwany GreenEarth, który w efekcie rozkładu zamienia się w naturalnie występujący na ziemi piasek. Jest to spora szansa na rozwiązanie, w którym nie powstanie produkt końcowy czyszczenia chemicznego, który niszczy środowisko. Ponadto SOVRANA skrupulatnie bazuje na normach unijnych. Pojemniki wykorzystywane do utylizacji produktów ubocznych powstałych podczas destylacji rozpuszczalników, posiadają konieczne atesty, zapewniając tym samym większą ochronę i bezpieczeństwo. W tej kwestii przepisy i wymogi są bardzo rygorystyczne toteż SOVRANA konsekwentnie podchodzi do tego tematu.

SOVRANA stała się pionierem nowatorskich, ekologicznych rozwiązań dla pralni chemicznych. W innowacyjny sposób podchodzi do każdego etapu czyszczenia, wprowadzając na rynek najlepsze systemy czyszczące i coraz to bardziej przyjazne dla środowiska. Stawia na najlepsze i przetestowane marki środków chemicznych tj. SOVRANA-REALSTAR , METALPROGETTI, PRIMUS, BIAR, SURFCHIMICA , CHIMICA SUD, KANNEGIESSER, CHRISTEYNS, TREVIL, SAFECHEM. Rozwiązania wybierane przez SOVRANE są nie tylko bardzo efektywne, ale przede wszystkim kładą nacisk na ekologię.

Ekologiczna pralnia chemiczna

Najnowsze artykuły w tej kategorii

Euroliść to znak europejskiego rolnictwa ekologicznego. Są nim oznaczane produkty pochodzące z certyfikowanych gospodarstw stosujących naturalne zasady...
Zasilanie dyskoteki energią tańczących par? Budowanie paneli słonecznych na pustyni? Dofinansowanie szkół zmniejszających zużycie prądu? A może...
Metale rodzaju aluminium czy stali są powszechnie wykorzystywane przez zakłady przemysłowe do produkcji wielu konstrukcji, budowli, maszyn, etc. Dzieje...