Ekologia | Samorząd | Administracja | Prawo | Finanse
Wielkość czcionki: a A

03.07.2015Kosiarki rotacyjne

Mechanizacja rolnictwa rozwija się niezwykle szybko. Od tego zależy w końcu, utrzymanie tej gałęzi gospodarki na wysokim poziomie, a jednocześnie coraz bardziej wydajna produkcja rolna. Jednym z przejawów mechanizacji jest wyposażenie gospodarstw rolnych w odpowiednie maszyny do koszenia. Zdecydowanym ułatwieniem w pracy na roli jest posiadanie kosiarki wyposażonej w rozdrabniacz do trawy.

Mulczowanie trawy to jeden z bardziej znanych rolnictwu zabiegów pielęgnacji zarówno samej trawy, jak i gleby a której rośnie. Rozdrobniona trawa pozostawiona na glebie dostarcza jej bowiem wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które później wykorzystywane są prze porastającą ją roślinność. Mulczowanie gwarantuje szybszy wzrost trawy i jej późniejszą ochronę przed wysuszeniem latem. Mulczowanie jest więc doskonałym naturalnym nawozem – może zmniejszyć zapotrzebowanie trawy na wspomaganie nawet o 25%.

Zabieg ten jest również łatwym rozwiązaniem i ciekawą alternatywą dla zbierania trawy do koszy czy pojemników, a przy okazji produkujemy mniej trawy, która nadaje się jedynie do utylizacji, a więc nie tylko mniejsze koszty późniejszego utrzymania trawnika, ale również utylizacji odpadów po koszeniu. Dlatego warto więc przemyśleć zakup kosiarki rotacyjnej wyposażonej w  rozdrabniacz do trawy. W tym przypadku zdecydowanie polecamy produkty marki Tenhos.

Kosiarki rotacyjne to, jak sugeruje nazwa, urządzenia, w których nóż obraca się bardzo szybko a roślina ścinana jest szybkim uderzeniem, po czym nóż powraca do poprzedniego ułożenia. Dużą zaletą takiego koszenia jest to, że trwa lub też inny rodzaj rośliny nie jest zgniatany i dociskany do żadnego elementu, ale wysoka moc kosiarki utrzymuje ją w stanie bezwładności. Kosiarki rotacyjne doskonale sprawdzą się również przy mulczowaniu traw w sadach, winnicach, parkach, na pastwiskach, lotniskach czy polach golfowych. Bez trudu można zamocować ją na ciągniku.

Rozdrabniacz do trawy to częsty element towarzyszący kosiarce w pracy na roli, ze względu na dużą oszczędność czasu, związanego ze zbieraniem i utylizacją skoszonej trawy, a także związanymi z tym kosztami. Rozdrabniacz przeznaczony jest do pracy na dużych obszarach rolnych, gdzie jednocześnie zapewnia szybszy przepływ ściętej masy. Co ważne rozdrabniacz wykorzystywany jest nie tylko do koszenia trawy, ale również łodyg kukurydzy, słonecznika i innych roślin, które mogą zostać wykorzystane do nawożenia gleby rolnej.

Ogromną zaletą urządzenia, jakim jest rozdrabniacz do trawy Tehnos, jest gwarancja płynności pracy, którą zapewnia z kolei wykorzystana w nich technologia. W przypadku modeli Tenhos jest to Low Vib, która obniża naprężenia zginające oraz odkształcanie wirnika. Ponadto rozdrabniacz jest dostępny w kilku wersjach: wyposażony w wał wsporczy, wyposażony w koła, a także z długimi nożami lub wytrzymałymi bijakami.

Rozdrabniacz Tenhos posiada tarcze rozdrabniające, które zostały umieszczone po wewnętrznej stronie obudowy i dają jeszcze większą wydajność. Poza tym odpowiednie ułożenie ich pod tylną klapą zapewnia równomierne rozrzucenie noży po całej powierzchni.


Najnowsze artykuły w tej kategorii

Koszty energii to dla większości domów jedna z najdroższych pozycji w domowych budżecie. Prąd jest dość drogi, a jeśli na dodatek ogrzewanie w...
Polaków bardzo interesują wiadomości dotyczące rządów PiS. Krytyka Bartłomieja Misiewicza, kontrowersyjna ustawa Jana Szyszko czy decyzje Antoniego...
Gminy mogą wyraźnie wpływać na redukcję zanieczyszczeń, organizując np. selektywne zbiórki śmieci, promując rozwiązania bioenergetyczne i budując...