Ekologia | Samorząd | Administracja | Prawo | Finanse
Wielkość czcionki: a A

Edukacja

17.12.2014

Nadzór dyrekcji nad funkcjonowaniem placówki oświatowej

Każda placówka oświatowa ma przede wszystkim służyć dzieciom i umożliwiać im rozwój i edukację. Ustawa o systemie oświaty nakłada na szkoły szereg wymogów i obowiązków, jakie muszą być spełnione. Ma to na celu ciągłe podnoszenie poziomu kształcenia i dbałość o poszerzanie kwalifikacji nauczycieli.
01.07.2013

Małopolska ekoedukacja

Edukacja ekologiczna w krakowskich szkołach właśnie zyskała wsparcie merytoryczne Związku Stowarzyszeń Polskiej Zielonej Sieci. Finansowo program wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Na edukację ekologiczną w regionie WFOŚiGW przeznaczył już drugą transzę środków w tym roku. Do organizacji pozarządowych i gmin trafi na ten cel 400 tys. zł.
11.04.2013

Limitowane opłaty za przedszkola dopiero za rok

Zmiany dotyczące opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego będą obowiązywały od września 2014 r., a nie od tego roku. Ministerstwo edukacji ma od nowa napisać projekt tzw. ustawy przedszkolnej.
31.01.2013

200 mln zł na oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych

Ponad 200 mln zł ma trafić do gmin na modernizację oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych. Nie będzie wymagany wkład własny.
08.01.2013

Żłobki do raportu

Do 15 stycznia gminy powinny przekazać wojewodom sprawozdanie z realizacji tzw. ustawy żłobkowej. Muszą wykazać m.in. ile dzieci uczęszcza do żłobka, a dla ilu wciąż brakuje miejsc.
10.09.2012

Rządowy e-podręcznik zdemoluje rynek wydawniczy?

Elektroniczny podręcznik ma w założeniu odciążyć plecaki uczniów i portfele rodziców. – To ciekawe i niezbędne rozwiązanie, ale nie w formie, jaką proponuje rząd – uważa Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Jego zdaniem, rządowy bezpłatny e-podręcznik zepsuje rynek wydawniczy w Polsce, co może odbić się niekorzystnie na jakości kształcenia.
30.08.2012

Wsparcie dla rodzin z uboższych rodzin w nowym roku szkolnym

128 milionów złotych na dofinansowanie zakupu podręczników i 2,5 miliona złotych na zasiłki losowe na cele edukacyjne to działania rządu dla uczniów w nowym roku szkolnym 2012/2013.
22.08.2012

Bez ograniczeń za żłobek

Nie należy narzucać gminom maksymalnej możliwej wysokości opłat pobieranych za pobyt dziecka w żłobku. Takie ustawowe ograniczenia nadwyrężyłyby samorządowe finanse - uznał rząd.
26.06.2012

Szklanka mleka w nowym roku szkolnym

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie przeznaczenia 118 mln zł na dopłaty do unijnego programu "szklanka mleka" dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2012/2013.
12.06.2012

Nauczyciele bez pieniędzy

Z subwencji oświatowych wypłacane są m.in. pensje dla nauczycieli. Zdarza się, że ci nie dostają pieniędzy, ponieważ lokalna władza przeznacza te środki na inne cele.
04.06.2012

Samorządy zdecydują o Karcie

Samorządy mają wybrać, które spośród zgłaszanych postulatów zmian w Karcie Nauczyciela uważają za możliwe do szybkiego wprowadzenia. Które według Państwa powinny znaleźć się na liście przekazanej rządowi?
26.03.2012

Wynagrodzenia nauczycieli bez zmian

Nie będzie zmian w przepisach o średnich wynagrodzeniach nauczycielskich - zapowiada minister edukacji Krystyna Szumilas. Resort nie pracuje nad nowelizacją Karty Nauczyciela - podkreśla.
06.03.2012

Masa szkół do zamknięcia

Około 1800 placówek oświatowych - szkół, przedszkoli, burs, schronisk młodzieżowych - chcą zlikwidować samorządowcy. Wynika to z uchwał intencyjnych o zamiarze zamknięcia placówek; informacje zebranych przez PAP w kuratoriach oświaty w całym kraju.
06.03.2012

Bliżej samorządu

Z inicjatywy minister Krystyny Szumilas w resorcie edukacji powstał nowy departament, który ma zająć się współpracą z samorządami. - Ponieważ samorządy są partnerem w realizacji zadań oświatowych, ministerstwo dba o dobrą współpracę z jst - komentuje Joanna Dutkiewicz, rzecznik MEN.
18.01.2012

Darmowa podwózka do szkoły

Transport do szkół najmłodszych dzieci ma być bezpłatny, nawet gdy odległość od ich domów jest mniejsza niż trzy kilometry. MEN chce tak doprecyzować przepisy o dowożeniu uczniów, by gminy nie musiały tłumaczyć się z tego RIO.
02.01.2012

Czas na weryfikację

Do 9 stycznia samorządy mają czas na zweryfikowanie zakresu zadań edukacyjnych. Korekta niezbędna jest do wyliczenia ostatecznych kwot subwencji oświatowej.
12.12.2011

Nauczyciele rujnują budżety gmin

Samorządy mają dość płacenia nauczycielom coraz wyższych pensji. Chcą, by robił to budżet państwa. Rząd ujawnił szczegóły budżetu państwa na 2012 r. Najbardziej zyskają nauczyciele, którzy znów dostaną podwyżki. Dotacja oświatowa dla gmin wzrośnie o blisko 1,8 mld zł. Samorządy nie mogą mieć jednak powodów do zadowoleni
15.11.2011

Śląscy studenci o "Solankach"

Grupa 38 studentów oraz 4 pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Geologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach gościło w spółce „SOLANKI” Uzdrowisko Inowrocław. Wizyta stanowiła dla żaków element praktyki zawodowej.
12.10.2011

Żłobki pod lupę

Do 20 października gminy mają czas na złożenie pierwszego sprawozdania z realizacji tzw. ustawy żłobkowej. Muszą wykazać m.in. ile dzieci czeka na miejsce w żłobku. Taki obowiązek nałożyło na nie rozporządzenie ministra pracy w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.
20.09.2011

Przedszkola w dół

Obniżone należności za przedszkola w Warszawie i Krakowie. W innych miastach wciąż trwa sprawdzanie, czy płatności za przedszkola nie są zawyżone. Za przyprowadzenie dziecka przed godziną 8:00 do przedszkola rodzice nie będą już płacić. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz...
Autor: Natalia Karwat Więcej